نظر و قضاوت

 

نظر و قضاوت

نظر دادن و قضاوت کردن دو تا از افعالی هستنتد که استفاده فراوون اونها در ارتباطات، شباهت های زیاد و تفاوت های مهمشون، دلیل خوبی ِ که در به کارگیریشون محتاط تر باشیم.

 

نظر در لغت به معنای نگاه، دیدگاه، عقیده و اندیشه و قضاوت به معنای فرمان یا حکم می باشد اما واقعا مرز بین اون دو کجاست؟ چقدر تفاوت بین این لغات و معانی هست؟

 

تمام اونچه که میخونید حاصل فکر کردن ِ چند روزه ی من به این قضیه است :

 

اگر بخوام کلمات رو دسته بندی کنم، قضاوت رو زیر مجموعه نظر قرار میدم. همونطور که خودتون هم میدونید و منم بارها و بارها تو نوشته هام رو این مسئله تاکید کردم، هرکس دنیا و پیرامونش رو با نگاه خودش می بینه، پس حتی زمانی که بخوایم قضاوت کنیم، اسناد، شواهد و اطلاعات اولیه رو جمع آوری میکنیم و در انتها باز با توجه به دیدگاه و تجربیات و استدلال های خودمون راجع به مساله حکم صادر میکنیم.

 

من فکر میکنم برای گوینده، قضاوت ( فارغ از واقعیت موضوع ) نسبت به نظر قطعیت بیشتری داره چون با توجه به پیش زمینه ها مساله رو جمع بندی میکنه و بعد از اون نتیجه میگیره، در صورتی که در نظر، صرفا به بیان عقیده پرداخته میشه. و نکته ی دیگه اینکه نظر از دیدگاه من ارتباط بیشتری با حس هامون داره در صورتی که در قضاوت سعی میکنیم از منطق و روابط علت و معلولی بیشتری بهره ببریم.

 

نظر شخصی تر و شاید خصوصی تره، اما قضاوت جنبه ی عمومی تر و گسترده تری داره. تک بعدی نگاه کردن در قضاوت بیشتر به چشم میخوره، چون با استناد به اونچه که به ظاهر دیدیم یا با جمع آوری مدارک و تحلیل اونها ( تحلیل ِ عقلانی یا احساسی از دید ِ قاضی ) و حتی در خیلی مواقع بدون اطلاع از دلایل، احساسات، اهداف، عقاید، شرایط و ... فاعل عمل، راجع به اون قضیه نتیجه گیری میکنیم و به این ترتیب از هیچ زاویه ای دیگه ای به موضوع نگاه نمیکنیم.

 

شاید بهتر باشه برای روشن شدن این مورد یه مثال بزنم:

 

نظر: من فکر میکنم مشکی بیشتر بهت میاد، اگه من جای تو بودم مشکی میپوشیدم. ( با توجه به نگاه ِ شخصی خودمون ، راجع به یه مساله اظهار نظر میکنیم )

 

قضاوت: خیلی بد سلیقه ای، مشکی رنگ عزاست، این چه رنگی ِ پوشیدی ! ( با توجه به نظر خودمون، رو رفتار یه نفر دیگه مهر تائید و عدم تائید می زنیم و راجع بهش حکم صادر میکنیم در صورتی که اون شخص میتونه به هزار و یک دلیل که ما از اون بی خبریم یا حتی دلایلی که ما نمیپسندیم رنگ مشکی رو انتخاب کرده باشه )

 


خوشحال میشم این پست با نظرات شما کامل بشه

 

 

 

توضیح نوشت:

 

هیچکس از اینکه مورد قضاوت قرار بگیره خوشحال نمیشه،  کلمات ارزش خاصی دارن و من مدت زیادی ِ که تلاش میکنم در استفاده از اونها دقت بیشتری داشته باشم. بیاین به خودمون قول بدیم مرزها رو – هرچند باریک- بشناسیم و رعایت کنیم. کلمات و حرفهای ما قدرت جادویی دارن، پس سعی کنیم بیشتر نسبت بهشون آگاه باشیم و در موردشون احساس مسئولیت کنیم.

/ 0 نظر / 181 بازدید